-

Margot

AfD - Absorbent fatalnych Dysproporcji

Do wyborów w Brandenburgii, jednym ze wschodnioniemieckich landów, pozostało 3 miesiące. Tymczasem z badań instytutu Infratest dimap przeprowadzonych na zlecenie „Brandenburg aktuell“ wynika, że gdyby wybory odbyły się w przyszłym tygodniu, wygrałaby w nich AfD zdobywając 21%, czyli zyskując kolejne 2% w porównaniu do ostatnich badań. Za nią uplasowaliby się Zieloni z 18%, odnotowując wzrost aż o 5%. Dopiero na trzecim miejscu znalazłyby się ex aequo rządząca SPD oraz CDU z wynikiem17%.

https://www.welt.de/politik/deutschland/article195107657/Umfrage-Gruene-und-AfD-legen-in-Brandenburg-zu

Wynik badania odzwierciedla rozwój sytuacji polityczno-gospodarczej we wschodnich landach Niemiec, postępujący od zjednoczenia kraju. Podczas gdy w tzw. zachodnich Niemczech liczba ludności wzrosła o 50% w porównaniu do stanu sprzed II WS, o tyle we wschodnich landach populacja zmalała osiągając poziom z 1905 r.

https://www.ifo.de/node/43043

Wprawdzie statystyki mówią, że gospodarka wschodnich landów rozwija się świetnie, w niektórych regionach PKB wzrósł nawet trzykrotnie, to jednak wydaje się to nie wystarczać ich mieszkańcom. Młodzi ludzie przenoszą się do Berlina, który nie da się ukryć, ma wiele do zaoferowania (może za wyjątkiem mieszkań, ale o tym innym razem), bądź na zachód. Skutkiem tego miasta, miasteczka i wieś Saksonii, Meklemburgii czy Brandenburgii pustoszeją, a saksońskie Lipsk i Drezno, które byłyby milionowymi metropoliami, gdyby ich rozwój przebiegał podobnie jak w zachodnich landach, liczą obecnie niewiele ponad połowę tego.

Zdarza się że wyburzane są osiedla (Lipsk) i zamieniane w parki i zieleńce, a „niedobitki” mieszkańców grupowane są w pojedynczych blokach. Są to zazwyczaj starsi ludzie, mający niewielkie szanse na budowę nowego życia w bardziej atrakcyjnych regionach kraju.

https://www.spiegel.de/politik/deutschland/schrumpfende-staedte-das-grosse-sterben-a-258341

Likwiduje się w zawiązku z tym linie autobusowe, zamyka szkoły, przedszkola, ośrodki zdrowia i zmniejsza personel policji. Prowadzi to do sytuacji, że w niektórych mniejszych miejscowościach zaniepokojeni napływem imigrantów mieszkańcy zorganizowali się w straże obywatelskie, patrolując prywatnymi samochodami ulice swoich miejscowości.

Nic zatem dziwnego, że narracja AfD pada na podatny grunt, znajdując silne poparcie w społeczeństwie, które czuje się potraktowane po macoszemu przez przemiany ostatnich 30 lat. Nie dziwi też, że Niemcy odsuwają w czasie rezygnację z wydobycia i użycia paliw kopalnych, gdyż podobnie jak w Polsce społeczne skutki zamknięcie kopalni węgla brunatnego na Łużycach byłyby katastrofalne. Doprowadziłoby to do strukturalnego bezrobocia, a nikt na razie nie ma pomysłu, gdzie zatrudnić zwolnionych górników i ich rodziny. Podobnie ostrzega się przed rezygnacją z dotowania wschodnio-niemieckiego rolnictwa, które jak dotąd, pomimo wsparcia i tak przegrywa w konkurencji z wielkoobszarowymi zachodnimi gospodarstwami rolnymi.

Kto zatem zechce w spolaryzowanych i sfrustrowanych wschodnich landach Niemiec sięgnąć po władzę wspólnie z AfD? Póki co wszystkie partie zarzekają się, że nigdy nie wejdą w koalicję z AfD. Ale co będzie, czas raczy pokazać.tagi: niemcy  wybory  afd 

Margot
14 czerwca 2019 19:02
18     1456    7 zaloguj sie by polubić
komentarze:
Greenwatcher @Margot
14 czerwca 2019 19:11

Dziękuję za notkę, tym bardziej w tle wielkich wydarzeń zza ocenu od których puchną bloki info, a mało wiemy co za bliską zagranicą.    

zaloguj się by móc komentować

betacool @Margot
14 czerwca 2019 19:47

Wygląda to tak, jakby Balcerowicz dorabiał gdzieś na boku za niedaleką zagranicą.

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @betacool 14 czerwca 2019 19:47
14 czerwca 2019 20:13

Może im wysłać franczyzę Peezelu?:)

Jak słysze o tym AfD to mi się zajady robią. Od razu widzę te lubieżne uśmiechy naszych prawicowych prawicowców, bo to przeca antysystemowcy. Niemcy mają u nas wciąż niesamowity pijar, ludziom wydaje się ż etam pieniądze wylatują z kratek wentylacyjnych a każdy ma najnowszego Mercedesa. Ciekaw jestem jak to tam wygląda - wydaje się że tam po prostu rządzą koncerny, pewnie istnieje tam jakaś oligarchia o której u nas się prawie nie mówi. Stosunkowo wysoki jednak mimo wszystko poziom życia wynika zapewne z ogólnej wielkości gospodarki, więc nawet te trociny co spadają w dół to i tak jest sporo. Na dodatek widać jakie spustoszenie tam zrobiła gospodarka DDR-u. Na wschodzie post-komuna na zachodzie marksiści oświeceni.

zaloguj się by móc komentować

Greenwatcher @Marcin-K 14 czerwca 2019 20:13
14 czerwca 2019 20:35

Miałem kiedyś okazję spotkania z wysokimi, landowymi urzędnikami Brandenburgii. Po kilku kuflach bardzo negatywnie wypowiadali się o tubylcach, którzy nie głosują na nowoczesnych i postępowych Zielonych, a tkwią mentalnie w NRDowskim komunizmie. Z obłędu w obłęd.  

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @Greenwatcher 14 czerwca 2019 20:35
14 czerwca 2019 20:44

Tak, oni tam mówią tym postępowym zaśpiewem już chyba od urodzenia.. Też miałem kiedyś styczność z Niemcami siedzącymi w urzędach i to jest coś przerażającego, tu żaden translator google nie pomoże, to jest obca planeta.

A swoją drogą bardzo ciekawy jest ten DDR-owski mem, który u nas funkcjonuje. Programy o NRD-ówku to są te wszystkie sztampy z przerabianiem pływaczek na pływaków, wszechobecnym donosicielstwem i atmosferą widzianą na filmach fabularnych, gdzie za każdym rogiem czai się wartburg milicyjny. Mój wujek był tam w połowie lat 80-tych, pamiętam to jako dzieciak, ale nawióżł kupę ładnych i ąłdnie opakowanych rzeczy, jakichś zabawek, narzędzi kuchennych itp. Miał też taki fajny t shirt z nadrukiem ichniego OHP (był tam na jakiejś wymianie) i ja miałem wrażenie, że on wrócił z Ameryki. To myślę dobry temat dla jakiejś docieklwiej głowy.

zaloguj się by móc komentować

parasolnikov @Margot
14 czerwca 2019 21:08

Witamy :) 
Chichot historii, jeszcze ich zasiedlimy, jakbym miał budować dom w Szczecinie to wolałbym 10 kilometrów po niemieckiej stronie połowę taniej ;) 

zaloguj się by móc komentować

Margot @parasolnikov 14 czerwca 2019 21:08
14 czerwca 2019 21:50

Zaiste, chichot. Wpisałbyś się w trend "resłowianizacji" Niemiec :)))) Wszak nazwa stolicy: Berlin ma słowiańskie korzenie, a dzielnice Berlina: Treptow - to po "naszemu" Treptów, Pankow to Panków itd...  

zaloguj się by móc komentować

Margot @Marcin-K 14 czerwca 2019 20:44
14 czerwca 2019 21:55

Niemcy żyją z trudnym dziedzictwem.... 

zaloguj się by móc komentować

chlor @parasolnikov 14 czerwca 2019 21:08
14 czerwca 2019 23:36

Tam domy są tanie, ale opłaty stałe, podatki lokalne - wysokie. Nie znam osobiście nikogo kto by się tam przeniósł ze Szczecina, choć tacy oczywiście są.

zaloguj się by móc komentować

Ogrodnik @Margot
14 czerwca 2019 23:59

Niemcy się nie rozmnażają, zatem NRD jest tylko politycznym garbem futrowanym przez Angelę z FDJ (i Travistock, Śmieciu :). AfD to chyba coś, jakby wzór dla naszej Konfederacji. Gdziekolwiek nie spojrzysz: ARD, ZDF, RTL, BR, tam wiadomościami kierują brązowoocy. Niemiecki etos pracy jest nadal top i high. Nie chcielibyście w to wejść! ;)
zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @Ogrodnik 14 czerwca 2019 23:59
15 czerwca 2019 08:16

AfD to ewidentnie coś na kształt naszej Konfederacji, aczkolwiek ma zastępować PiS. Zakładam, że kreowane, żeby zabrać wyborców CDU/CSU i doprowadzić do rządów koalicji SLD/Zieloni. W Ostdeutschland wymyka się to pewnie nieco spod kontroli twórców, ale nie widać, żeby się tym ktoś przejmował. 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @Margot 14 czerwca 2019 21:50
15 czerwca 2019 08:17

Gentycy też jasno mówią, że do Łaby dominują Słowianie. 

zaloguj się by móc komentować

Margot @Grzeralts 15 czerwca 2019 08:16
15 czerwca 2019 09:36

AfD to ewidentnie coś na kształt naszej Konfederacji, aczkolwiek ma zastępować PiS. Zakładam, że kreowane, żeby zabrać wyborców CDU/CSU i doprowadzić do rządów koalicji SLD/Zieloni.-

AfD przestała być partą marginalną, można  powiedzieć, że zaczęła być jedną z tzw. Volksparteien, czyli partią o szerokim zasięgu społecznym, przyciągającą rozczarowany elektorat należący do wszystkich grup i środowisk, a nie tylko nieudaczników i mentalnych NRD-owców. Wydaje mi się, że skanalizowaniu frustracji społeczeństwa niemieckiego ma służyć raczej partia Zielonych, mocno kreowana przez media mainstreamowe na partię o wyrazistym programie - w przeciwieństwie do obecnie rządzącej Wielkiej Koalicji, która z racji swej wielkości straciła profil ograniczając program w toku wielomiesięcznych bolesnych narodzin do kikuta programowego, nie odpowiadającego na potrzeby społeczne. Myślę, że podobnie jak w przypaku PiS-PO, niektórzy  popierają AfD nie dlatego, że się z nią w pełni zgadzają, ale w wyrazie buntu przeciw bezprogramowym rządom obecnej władzy. Zieloni mają szansę odebrać tę część potencjalnego elektoratu AfD i wejść w przyszłą koalicję jako jej główna siła.  

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Marcin-K 14 czerwca 2019 20:13
15 czerwca 2019 10:42

Niemcy to maksimum dwadzieścia kilka klanów rodzinnych (dla przykładu Szwecja  - ma ich  siedem, z czego ze cztery to kuzynostwo Wallenbergów).

Tylko w USA mają  takich klanów liczonych w setkach, więc tam wyraxnie mniej oligopolu, a więcej demokracji (w jej podręcznikowym  -akademickim - rozumieniu).

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @Margot 15 czerwca 2019 09:36
15 czerwca 2019 15:06

Nie wyobrażam sobie takiego szpagatu jak koalicja AfD-Zieloni. 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Margot
15 czerwca 2019 15:17

Czy Zieloni nadal składają ofertę pedofilom z grónych półek? Podobno co wybory obiecują legalizację pedofilii. 

zaloguj się by móc komentować

Margot @Magazynier 15 czerwca 2019 15:17
15 czerwca 2019 19:35

"Czy Zieloni nadal składają ofertę pedofilom z grónych półek."

Dobre pytanie! To jest temat na cały kolejny artykuł :)

zaloguj się by móc komentować


zaloguj się by móc komentować